Panujące w Norwegii trudne warunki sprawiły, że mieszkańcy tego kraju musieli nauczyć się stawiać im czoła. Dzięki temu poznali największe tajniki produkcji ciepłych tkanin i tworzenia z nich wyjątkowo grubych, grzejących i trwałych swetrów. Przez setki lat dopracowywali techniki wyszywania na nich misternych wzorów, po których dziś rozpoznajemy najlepsze norweskie swetry. Co trzeba wiedzieć przed zakupem o tych elementach garderoby – i jakie są najlepsze marki zajmujące się ich produkcją? Odpowiadamy!

Swetry norweskie – z jakiego materiału powinny być wykonane?

Choć wiele sklepów oferuje swetry ze świąteczno-zimowymi wzorami i nazywa je norweskimi, nie warto zwracać uwagi na modele, których nie wykonano z wełny. Ten materiał sprawdza się najlepiej – zwłaszcza w przypadku tak grubych zimowych swetrów – ponieważ doskonale odprowadza wilgoć, nie pozwalając się nam przesadnie spocić. Ma także świetne właściwości izolacyjne, dzięki czemu chroni nawet przed największym mrozem. Sweter wykonany z wełny utrzymuje temperaturę naszego ciała na stałym poziomie. Nawet podczas wzmożonego wysiłku fizycznego – np. wspinaczki po górach czy biegu na autobus nie zgrzejemy się, a tym samym nie narazimy na większe ryzyko przeziębienia.

Warto wspomnieć szczególnie o dwóch rodzajach wełny: merino oraz kaszmirowej. Pierwsza z nich jest nawet delikatniejsza od zwykłej wełny, dzięki czemu nie podrażnia, nie gryzie, a w kontakcie ze skórą jest przyjemna niczym miękki koc. Z kolei wełna kaszmirowa pozyskiwana jest z runa kóz zamieszkujących bardzo nieliczne regiony świata, dlatego jest to materiał ekskluzywny. Warto się jednak na niego zdecydować, ponieważ dzięki domieszce kaszmiru wełna ta jest dużo cieplejsza niż owcza, a przy tym hipoalergiczna, antybakteryjna i wyjątkowo delikatna.

Wzory na norweskich swetrach

Choć mogłoby się wydawać, że każdy norweski sweter ma inny wzór, za którego wyborem nie stoi żadna reguła i wszystko zależy po prostu od kaprysu producenta, nie jest to do końca prawdą. Oczywiście niektóre marki nie przykładają wagi do wzoru i zależy im wyłącznie na tym, by sweter wyglądał na tyle „zimowo”, by reklamować go jako świąteczny, jednak prawdziwi specjaliści oraz rodowici Norwegowie wiedzą, że wzory na takich swetrach nie są dziełem przypadku. Każdy wariant ma swoją nazwę, wieloletnią historię i symbolikę. Jeśli chcesz kupić oryginalny sweter norweski od marki, która wie, co robi, i robi to dobrze, upewnij się, że znajduje się na nim któryś z poniższych wzorów:

  • selbu rose, czyli gwiazdy,
  • slalåm, czyli fale i kwiaty (które mogą przypominać płatki śniegu),
  • cortina, czyli prostokąty oraz krzyżyki,
  • tirilu, czyli fale układające się w rzędy.

Na stronie producenta poszczególne wzory nie muszą być opisane tymi nazwami, jako że są to terminy używane głównie przez samych Norwegów. Ważne jest to, by deseń na swetrze odpowiadał tym wymienionym powyżej. Są to najpopularniejsze rodzaje wzorów norweskich. Należy wspomnieć, że można także znaleźć porządny, wysokiej jakości sweter z innym deseniem, jednak to te warianty są najbardziej tradycyjne i najczęściej stosowane w samej Norwegii.

-> A o szwedzkim designie i wzorach przeczytasz tu: Szwedzki design – natura, prostota i elegancja <-

Odpowiedzialna produkcja

Dla wielu osób liczy się także odpowiedzialne podejście do produkcji kupowanych dóbr – w tym także norweskich swetrów. Coraz częściej przedkładamy solidność wykonania i trwałość produktu nad niską cenę. Rezygnujemy z tzw. fast fashion, czyli słabej jakości, tanich ubrań produkowanych na masową skalę i jak najniższym kosztem. Trafiają one m.in. do wielu odzieżowych dyskontów. Takie artykuły mają bardzo krótki cykl życia, więc niejednokrotnie już po dwóch czy trzech praniach nadają się tylko do wyrzucenia. W efekcie każdego dnia na świecie wyrzuca się setki tysięcy ubrań – aż 92 miliony ton rocznie! By żyć bardziej ekologicznie, należy inwestować w odzież tych marek, które stawiają na jakość i trwałość. Choć ceny poszczególnych produktów są znacznie wyższe niż w popularnych sieciówkach, dużo większa trwałość sprawia, że nie tracimy wiele (a często nic) na takiej transakcji.

Gdzie kupić sweter norweski? Najlepsze marki

Podsumowując, sweter norweski, jakiego warto szukać, musi mieć pewien konkretny zestaw cech. Powinien być wykonany z wełny (zwykłej, merino lub kaszmirowej), nawiązywać wzornictwem do tradycyjnych swetrów powstających w Norwegii oraz odznaczać się wysoką jakością i trwałością. Zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest znaleźć takie produkty, dlatego specjalnie dla Ciebie wybraliśmy trzy najlepsze, zaufane marki produkujące piękne i trwałe norweskie swetry. Nie czekaj i już teraz zapoluj na swetry w Norwegii wybierając nasze rejsy promem do Szwecji!

Dale of Norway

Dale of Norway to norweska marka, która szczyci się odpowiedzialnym podejściem do produkcji. Dzięki temu, że jej odzież wytwarzana jest w znacznym stopniu ręcznie (maszynowo jedynie łączy się poszczególne elementy), jedynie ok. 2% materiałów stanowi odpad. W ten sposób oszczędza się surowce, a dbałość o środowisko wzrasta. Norweskie swetry Dale of Norway produkowane są w stu procentach z wysokiej jakości wełny owiec hodowanych na rozległych norweskich pastwiskach. Odzież projektuje się i szyje na miejscu. Na stronie firmy znajdziesz swetry z charakterystycznymi norweskimi wzorami – w tym rose czy cortina. Jakość swetrów tej marki jest niezrównana i choć ich zakup wiąże się ze sporym wydatkiem, możesz mieć pewność, że posłużą Ci one przez długie lata.

Fjällräven

Fjällräven to szwedzka marka odzieżowa znana głównie z produkcji strojów trekkingowych i trwałych plecaków. W jej asortymencie znajdują się jednak także wysokiej jakości swetry produkowane w stu procentach z etycznie pozyskiwanej wełny. Choć przedsiębiorstwo mieści się w Szwecji, a zatem być może nie powinno się w jego przypadku mówić o norweskich swetrach, oferuje jedne z najlepszych ubrań tego rodzaju na polskim rynku. Swetry Fjällräven dodatkowo wzmacnia się na łokciach, które są najbardziej narażone na przetarcia. Dzięki temu odzież będzie Ci służyć przez jeszcze dłuższy czas.

Rauma Collection

Choć niedostępne bezpośrednio na polskim rynku, te doskonałej jakości norweskie swetry są warte sprowadzenia ze Skandynawii. Wykonuje się je z wełny bez żadnych domieszek włókien syntetycznych. Najpopularniejszym modelem marki jest Rauma Collection Marius w tradycyjny norweski wzór cortina. Dostępny jest w wielu kolorach. Dzięki wyjątkowym właściwościom wełny swetry tej marki doskonale odprowadzają wilgoć, są hipoalergiczne i delikatne dla skóry.

Oryginalny sweter norweski – prosto ze Skandynawii

Choć swetry norweskie są dostępne w asortymentach wielu marek (oprócz firm wspomnianych wyżej oferuje je także m.in. Ralph Lauren czy Marie Lund) obecnych na polskim rynku, tak naprawdę najlepszą jakość możemy osiągnąć, kupując w Norwegii. Jeśli udajesz się w podróż do tego kraju, możesz skorzystać z okazji i kupić na miejscu ręcznie robiony sweter. W mniejszych miasteczkach, np. w Tromsø, często trafia się na bazary, gdzie lokalni wyrobnicy oferują swoje towary. Są to prawdziwe, tkane zgodnie z wielowiekową tradycją norweskie swetry, jakich nie znajdziesz w nawet najlepszych sklepach internetowych. Jednak jeśli nie masz możliwości osobiście wybrać się do Skandynawii, polecamy zakupy w Dale of Norway, Fjällräven i Rauma Collection.

-> Lubisz modę? Przeczytasz: Skandynawskie marki modowe <-