Z czym może kojarzyć się Szwecja? Jednym z zimą i wikingami, kolejnym z potopem szwedzkim, a pozostałym z zachwycającym miastem i jednocześnie stolicą – Sztokholmem. Okazjonalnie ktoś wspomni o muzyce, jakimś konkretnym wokaliście, czy zespole, a przecież to znaczący element życia wielu osób. Szwedzkie kompozycje znane są niemal na całym ziemskim globie, ale nie każdy wie, że pochodzą one z tego pięknego kraju.

Niemal każdy człowiek słyszał o ABBIE – najsłynniejszym szwedzkim zespole, który stał się inspiracją dla młodszych kolegów z muzycznej branży. Lata mijają, a do tej pory chyba nikomu nie udało się dorównać tej legendzie lat 70. i 80. Ich utwory są ponadczasowe, dzięki czemu nieustannie wywołują uśmiech i łzy, radość i zadowolenie kolejnych pokoleń. To kolejny dowód na to, że prawdziwi artyści nie tylko zostają w pamięci pierwszych fanów, ale także trafiają prosto do młodzieńczych serc.

Początki ABBY

Muzyczna droga tego kwartetu zaczęła się od przypadku. Artyści poznawali się w drodze na własne koncerty, czy podczas występów telewizyjnych. Pierwszą próbę scalenia swoich muzycznych talentów podjęli w 1970 roku na cypryjskiej plaży, gdzie zaśpiewali przez żołnierzami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Po pewnym czasie łączyła ich już nie tylko pasja, lecz także miłość – Björn wziął ślub z Agnethą, a Benny z Anni.

Pod pierwszą nazwą – która nie była ani przekonywująca, ani porywająca – Björn & Benny, Anetha & Anni-Frid” – zespół wydał pierwszy singiel pod tytułem „People need love”. Zmęczony długą nazwą menedżer grupy, zaczął nazywać ją po prostu ABBA, od pierwszych liter imion członków zespołu. Tu jednak pojawił się mały problem, gdyż taką samą nazwę nosiła szwedzka firma rybna. Z tego właśnie powodu postanowiono, aby pierwsza litera „B” w nazwie zespołu była odwrócona.

Wielki sukces ABBY

Wielkim sukcesem bandu była wygrana w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1974 roku. Wykonali oni wtedy słynny już dziś utwór „Waterloo” – tytułowy singiel drugiego albumu. Po tym osiągnięciu zespół zaczął występować na scenach międzynarodowych, chociaż nie wszystkie bilety sprzedawały się wtedy na pniu.  Świat rozkochiwał się w ABBIE stopniowo, aż piosenki takie jak Mamma Mia, czy Dancing Queen podbiły serca ludzi z całego świata oraz na stałe zagościły na listach przebojów i dyskotekowych parkietach.

Kariera zespołu prężnie się rozwijała aż do 1982 roku, kiedy jego członkowie zakończyli wspólną muzyczną przygodę. Przyjmuje się zatem, że grupa istniała 10 lat (1972-1982), chociaż oficjalnie nigdy nie ogłoszono rozwiązania ABBY. Oba małżeństwa się rozpadły, co skutkowało ciągłymi kłótniami na próbach i nie sprzyjało dalszej działalności. Za wznowienie wspólnego koncertowania proponowano im miliard dolarów, ale i tak odmówili. Twierdzili wówczas, że  chcą być zapamiętani przez fanów jako ludzie młodzi, pełni energii i ambicji.

-> Więcej o historii zespołu przeczytasz tu: ABBA. Historia zespołu <-

Dorobek ABBY

Muzycy ABBY dorobili się 8 albumów, 73 singli, 33 teledysków i aż 370 milionów sprzedanych płyt na całym świecie! Nie pokazali się razem aż do 2005 roku, kiedy to powstał film „Mamma Mia!”, inspirowany i wzbogacony ich muzyką. 27 kwietnia 2018 roku członkowie zespołu potwierdzili, że nagrają jeszcze ostatnie dwa utwory.

Inni artyści ze Szwecji

Warto wspomnieć, że ze Szwecji pochodzi wielu innych znanych artystów. Przykładem jest duet Roxette, którego najsłynniejszym utworem jest „Listen to your heart”, czy nieżyjący już Avicii – znany z piosenki „Wake me up”. To kolejny dowód na to, że szwedzcy artyści są rozpoznawalni na całym globie, a ich muzyka trafia do wszystkich pokoleń. Myślę, że właśnie takich artystów, potrzebuje ten świat…

-> Polecamy szwedzką muzykę: Muzyka szwedzka, którą warto dodać do playlisty <-

Julia Kaczmarek

Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.