Lykke Li urodziła się w 1986 roku, w leżącym na południu Szwecji mieście Ystad. Jej prawdziwe imię i nazwisko to Li Lykke Timotej Zachrisson. Artystka nagrywa muzykę z pogranicza indie rocka, indie popu, dream popu i muzyki elektronicznej. Jest znana ze swojego charakterystycznego, wysokiego, niemal dziecięcego wokalu. Do jej największych przebojów należą takie utwory jak I Follow Rivers, Little Bit czy Sex Money Feelings Die. Wszystkich albumów piosenkarki można posłuchać w takich serwisach jak Spotify, Tidal, Apple Music czy YouTube.

Co jeszcze warto wiedzieć o tej szwedzkiej artystce, której utwory na początku drugiej dekady XXI wieku wspinały się na szczyty europejskich list przebojów? Poniżej przedstawiamy listę sześciu najciekawszych faktów o Lykke Li – muzycznej sensacji zza morza Bałtyckiego.

1. Pochodzi z artystycznej rodziny

Niektórzy mogliby powiedzieć, że kariera w showbiznesie była Lykke Li pisana. Piosenkarka urodziła się w rodzinie artystów. Jej matka, Kärsti Stiege, aż do swojej śmierci w 2017 roku zajmowała się fotografią, a w latach 80. śpiewała też w punkowym girlsbandzie Tant Strul. Ojciec Lykke Li, Johan Zachrisson, znany także pod pseudonimem Zilverzurfarn, jest wokalistą i gitarzystą w szwedzkim zespole Dag Vag. Grupa wykonuje piosenki z pogranicza rocka, punku i reggae. Również brat Lykke Li, Zacharias Zachrisson, jest muzykiem. Występuje pod nazwą Vacation Forever, a jego utwory można znaleźć w wielu serwisach muzycznych. Najpopularniejsze z nich odsłuchano niemal 300 tysięcy razy.

Z nazwą muzycznego projektu Zachariasa wiąże się zresztą ciekawa – choć dramatyczna – historia. W 2015 roku opuścił on swój poprzedni zespół, Tussilago, po silnym ataku paniki, którego doświadczył w trakcie koncertu. Po tym przykrym incydencie udał się w podróż do Indii. Któregoś dnia zażył tam silny środek halucynogenny, w efekcie czego przeżył chwile prawdziwej grozy: wydawało mu się, że umarł i narodził się ponownie. Po przebudzeniu nie był pewien, czy nadal żyje, czy może czekają go „wieczne wakacje” (ang. vacation forever) na wyludnionej rajskiej plaży.

2. To od tytułu jej pierwszej płyty zaczerpnął nazwę popularny polski zespół

Pierwszy album Lykke Li, zatytułowany Youth Novels, spotkał się z ciepłym przyjęciem w Europie i na świecie. Ukazał się w styczniu 2008 roku, cztery miesiące od premiery jej indie pop dance’owego minialbumu Little Bit. Piosenkarkę okrzyknięto wówczas „artystką, której karierę warto śledzić” – i słusznie. Na płycie Youth Novels znalazło się 14 utworów z pogranicza dance popu, synth popu i indie popu. Znalazła się ona na ponad dziesięciu listach najlepszych albumów 2008 roku – w tym w zestawieniach przygotowanych przez amerykańską stronę Pitchfork oraz brytyjskie czasopismo The Times.

To właśnie od tytułu tej płyty swoją nazwę zaczerpnął znany poznański duet Youth Novels, założony przez wokalistkę Anię Babrakowską i gitarzystę Emila Nowaka. Powstał on w 2015 roku, siedem lat po premierze albumu Lykke Li. Zespół tworzy muzykę alternatywną z elementami indie popu, w której można usłyszeć inspirację twórczością szwedzkiej artystki.

3. Singiel Late Night Feelings pokrył się w Polsce złotem

Late Night Feelings to singiel znanego muzyka i producenta Marka Ronsona z 2019 roku. W tytułowym utworze można usłyszeć charakterystyczny wokal Lykke Li. Sama piosenka wyróżnia się wyraźnym rytmem, który sprawia, że mimowolnie zaczynamy kołysać się do muzyki. Chwytliwy refren o prostych słowach od razu wpada w ucho. Już przy pierwszym słuchaniu zaczynamy go nucić wraz z wokalistką. Singiel pokrył się złotem w kilku krajach europejskich – w tym w Polsce.

-> Jeśli jesteś fanem Lykke Li może Ci się spodobać również: Muzyka szwedzka, którą warto dodać do playlisty <-

4. Nagrała kilka poruszających coverów znanych piosenek

Choć Lykke Li pisze własną muzykę, w czasie swojej ponad piętnastoletniej kariery nagrała także kilka coverów piosenek innych artystów. Jej interpretacje zawsze są wyjątkowo poruszające, bardziej melancholijne i spokojniejsze niż oryginały. Polecamy zwłaszcza jej wersje takich utworów jak I Will Survive Glorii Gaynor, Knocked Up zespołu Kings of Leon czy Unchained Melody Todda Duncana. To wyjątkowo przejmujące wykonania, a delikatna linia melodyczna w połączeniu z charakterystycznym sopranem Lykke Li robi ogromne wrażenie.

5. Jest nie tylko piosenkarką, lecz także aktorką

Choć niektórych może to zaskoczyć, Lykke Li ma na swoim koncie także występy w filmach. Pojawia się m.in. w filmie Tommy z 2014 roku, który był jej aktorskim debiutem. Jest to szwedzki thriller, który co prawda nie jest zbyt znany w Polsce, ale fani piosenkarki z pewnością docenią jej występ. W 2017 roku zagrała także w eksperymentalnym filmie Terrence’a Malicka Song to Song. Pojawiła się tam u boku takich gwiazd jak Ryan Gosling, Rooney Mara, Michael Fassbender, Natalie Portman i Cate Blanchett. W filmie cameo zaliczają także liczne gwiazdy sceny muzycznej – w tym Florence Welch, Patti Smith, Iggy Pop, Flea oraz Anthony Kiedis.

6. Nie zawsze marzyła o muzycznej karierze

Co ciekawe, w młodości Lykke Li nie marzyła o byciu sławną piosenkarką. Dużo bardziej pociągała ją kariera naukowa. W wywiadzie z The Daily Telegraph przyznała, że w dzieciństwie marzyła o zostaniu biolożką morską. Chciała badać delfiny, do których czuła ogromną sympatię. Dopiero po obejrzeniu w telewizji teledysku do piosenki Black or White zrozumiała, że to taniec i śpiew są jej powołaniem.

We wczesnych latach nastoletnich tańczyła wraz z grupą rówieśników w programach emitowanych przez szwedzką telewizję. Trwało to przez dłuższy czas, aż w końcu w wieku piętnastu lat zmieniła nieco obszar zainteresowań i spróbowała swoich sił w egzaminach do szkoły muzycznej. Niestety nie dostała się do niej, ale – jak sama przyznała – obudziło to w niej ambicję, by mimo porażki odnieść sukces i zaistnieć na rynku muzycznym.

Od tego momentu minęło już ponad dwadzieścia lat. Dziś artystka ma na swoim koncie cztery dobrze przyjęte albumy studyjne i liczne nagrody. Jej muzyki słuchają fani nie tylko w Szwecji, ale na całym świecie.

-> Interesuje Cię skandynawska muzyka? Przeczytaj: Muzyka norweska, którą warto mieć na playliście <-